ARÜ “Mevlana Değişim Programı’nın” İlk Uygulayıcısı Oldu

10 Temmuz 2021 Cumartesi

ARÜ “MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI’NIN” İLK UYGULAYICISI OLDU

 Ardahan Üniversitesi, Kafkasya Üniversiteler Birliği’ne üye üniversitelerle ortak bilimsel araştırmaların yapılması, bilgi ve deneyimlerin paylaşımı, çeşitli konularda konferansların, seminerlerin düzenlenmesi ve öğrenci-öğretim üyesi değişimlerini içeren ikili anlaşmalar gerçekleştirmişti. ARÜ bu anlaşmalar neticesinde; Ahıska Devlet Üniversitesi ve Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’ne 4 öğrenci gönderirken; Ahıska Devlet Üniversitesi’nden 2 ve Akaki Tsereteli Kutaisi Devlet Üniversitesi’nden 2 olmak üzere 4 öğrenciye de 2011-2012 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde ev sahipliği yaptı.
 
Ardahan Üniversitesi öğrencileri, değişim programı kapsamında bir yarıyıllık eğitimlerini gittikleri ülkelerde başarı ile tamamlayarak yurda dönüş yaptılar.

ARÜ Rektör Yardımcısı ve KÜNİB Genel Sekreteri Prof. Dr. Orhan Söylemez, Mevlana Değişim Programı’nın işlerliğini ölçmesi açısından, bir ilk olan bu değişim sürecinin önem taşıdığını belirtti. Gerek Manas Üniversitesi’ne gerekse Ahıska Devlet Üniversitesi’ne giden ve dönen öğrenciler gittikleri üniversitelerde gördükleri ilgiden dolayı memnuniyetlerini dile getirdiler. 

Mevlana Değişim Programı’nın ilk öğrencileri olan ARÜ İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi, Çağdaş Türk Lehçeleri bölümü öğrencisi Ferhat Uzunkaya ve Tarih bölümü öğrencisi Muhammed Doğan Ardahan’a dönüşlerinde ARÜ Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’ı makamında ziyaret ettiler. Öğrenciler Rektör Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’a,  Kırgızistan’ın millî kıyafeti olan “çapan” hediye ettiler. Rektör Korkmaz, gittikleri ülkelerde Ardahan Üniversitesi’ni en iyi şekilde temsil ettiklerini söylediği öğrencilerini tebrik ederek, başarılarının devamını diledi.

Hızlı Erişim